2.9.2018 / 19:00
Divadlo Karla Pippicha - hlavní scéna

SMARAGDOVÁ DESTIČKA aneb antický kabaret

Festival pokračuje v neděli 2. září večer - antický kabaret Smaragdová destička aneb Bohové, vraťte se, turistům se stýská v Divadle Karla Pippicha, kde jsou hlavními postavami Hera v podání Dagmar Peckové, Zeus, Poseidon, Artemis a Hermes. Autorem scénáře a režisérem je Tomáš Vondrovic.

Neděle 2. září v 19 hodin • Divadlo Karla Pippicha Chrudim 

PŘIDÁVÁME !!! Čtvrtek 4. září v 19 hodin • Divadlo Karla Pippicha 

Zeus : Hanuš Bor

Artemis: Andrea Elsnerová

Hermes: Daniel Bambas

Marsyás: Vojtěch Spurný /průvodní slovo, klavírní doprovod/

Hermes se zapomněl ve hmotě. Nesl kdysi — jakožto posel bohů — od Dia vzkaz lidem, na takové malé Smaragdové destičce. Ale cestou kosmem ji upustil. Buď se ohlédl za Venuší – Afrodítou, nebo na něj zaštěkala Psí hvězda… destička dopadla… nejspíš na tenhle maličký zapomenutý ostrůvek, kde není nic. Jen polorozpadlá zapomenutá taverna.

Tak, když už se sem snesl (a nenašel nic), si ji zvelebil, pro radost. A zalíbilo se mu tu, už proto, že sem málokdy někdo zavítá. Hermés má prázdniny, nemusí pořád vyřizovat vzkazy bohů lidem. Stejně se tím nikdo neřídí. Tak si tu sní už pár tisíc let — má siestu – a je mu dobře; jenže pomalu zapomíná, že je bůh. Je z něj tavernista.

Ale na Olympu je malér; chybí pošták, korespondence mezi bohy a lidmi vázne. Je třeba toho uličníka postavit do latě, přivést ho zpět tam, kam patří, na Olymp. Proto celá tahle hra.

Zeus (v lidské podobě je z něj „producent“) má totiž řadu nevyřízených záležitostí, nedodržených smluv, zpronevěřených investic… a lidi pustnou. Héra, ta se vydává za operní divu; Poseidón za profesora antiky na Polytechnice v Drážďanech, Artemis za jeho studentku „neteř“. Musí svého kolegu zaujmout, připomenout mu, kdo je a znovu jej nasměrovat vzhůru. Bez Herma to prostě nejde. Mytologie a arie jsou záminkou, jak ho nalákat zpět do nebeské vlasti.

Na finále zjistíme, že Smaragdová destička se při dopadu rozbila na tisíc kousků a rozlétla se po celé zemi. Poměrně slušný kus dopadl do Francie, Řekové ten svůj střípek dali za úvěr, něco je v Britském muzeu, něco v Německu, proto ostatně Poseidón přednáší na Polytechnice; pátrá po úlomcích.

A jedna část se jmenuje… Čechy!? – No ale celé to dát dohromady, to už není věc bohů, nýbrž lidí. On tomu totiž každý říká jinak. V Německu svatý grál. V těch Čechách smaragd, co prý vysekl archanděl Michael z koruny jistého Lucifera: ten prý při dopadu udělal tu jejich kotlinu, plnou zelených Vltavínů… A ještě jiní lidé ten vzkaz nazvali Smaragdová deska Herma Trismegista.

Ale ty, Herme, neměj o tohle starost, to už je jejich věc; ty se jen vrať, kam patříš. Určitě nebudeš už tak ulítanej, jako kdysi.

www.zlatapeckachrudim.cz

Předprodej vstupenek v Divadle Karla Pippicha, tel. 603881003, PO-ČT 14–18, PÁ 14–17 h nebo v Turistickém informačním centru Chrudim, tel. 773993333, PO-PÁ 8–12 a 12.30–17 h, SO-NE 9–12 a 12.30–17 h. Online předprodej je k dispozici na uvedeném odkazu.

Fotogalerie

© Chrudimská beseda  |  Login  |  Web vytvořila: moje GRAFIKA